nawóz floractiv

Nawóz jest umiarkowanym wydatkiem w całkowitych wydatkach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednakże nieefektywne techniki stosowania nawozów obniżą efektywność ich wyeksploatowania przez drzewa. Stosowanie pokaźniejszych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bo nieefektywne stosowanie nawozów może też zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie truć wodę drenażową.

nawożenie mikroelementami   

Nawozy w sadownictwie – efektywność użycia

Długoterminową odpowiedzią na właściwe wykorzystanie nawozów w sadach jest poprawne przemyślenie strategii ich wykorzystywania, żeby upewnić się, że jest ona tak efektywna, jak to tylko możliwe – bezsprzecznie biorąc pod szczególną uwagę warunki oraz możliwości. W większości sadów nawóz przekazywany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony wzdłuż linii drzew lub ewentualnie wprowadzany w ramach natryskiwania.

W większości wypadków sadownicy selekcjonują nawóz na podstawie wyników uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się też pod uwagę sprawę kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są przeznaczone do fertygacji. Mimo to innym aspektem często pomijanym jest zdolność przeróżnych nawozów i czynników odżywczych do przemieszczania się w glebie. Ta ich charakterystyczna mobilność ma prawo mieć obszerny wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z niedostatecznych technik stosowania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą wobec tego być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednak, że zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym solidnym wskaźnikiem możliwości przemieszczania się nawozu lub jego składników w glebie.